1972 Port Elizabeth

Natal swimmers Glynis Vaughan and Sarah Foster Greenwood en route

  Men       Women    
Free              
100 Ken Borain (NR) Jonty Skinner Derek van der Jagt Katinka Germishuis    
200 Charles Quibell Derek van der Jagt Lee McGregor Katinka Germishuis Ansie Rietsma Sue Dickie
400 Charles Quibell       Ansie Rietsma Sue Dickie (NR in heat)
800         Sue Dickie (NR) Pietie Horn Ansie Rietsma
1500 Lee Mcgregor Simon Gray          

Back              
100 Lee McGregor Kim Brand Mike Fairall        
200 Mike Fairall Lee McGregor Kim Brandt   Didi  van der Walt    


Breast              
100 Rob Hatherley P Williams Ivor Gordon   Carmel Goodman Sandra Reeves Irene van der Linden
200 Rob Hatherley (NR) Gerhard Braak Ivor Gordon   Irene van der Linde (NR) Carmel Goodman Sandra Reeves


Fly              
100 Rodney Hamilton George Jacobson Richard Coomer Gina van der Merwe Esme Oosthuisen (NR in December) Sue Dickie (NR in January)
200 George Jacobson       Pietie Horn (NR) Sue Dickie Esme Oosthuisen


IM              
200         Katinka Germishuis H Hendry Jackie Ludick
400 Lee McGregor Jannie Horn Derek Elliot   Pietie Horn J Duncan J Bowden


Free relay              
200              
400              
800 Transvaal Natal  Western Province      
               
Medley relay              
200              
400 Rhodesia       Transvaal Northern Transvaal Natal

Diving              
1m Don Liebermann Robin Liebermann V Breedt        
3m         L Woodard M McGraw G Lawrie
               
               
Synchronised swimming       Aileen Martin    
          Gillian Buck    


Ellis Brown trophy            


3 Tests  Rhodesia vs            
    George Jacobson     Ansie Reitsma    
    C. Meyer     Carmel Goodman    
    Robert v.d. Merwe     Esme Oosthuisen    
    F. Myburg      Didi v.d. Walt    
    Lee McGregor     Katinka Germishuis    
  Manager Vic Myburgh          

Competitors at the South African Swimmming Championships at the Newton Park pool, Port Elizabeth

EASTERN PROVINCE

Libby Burrell, C. du Toit, Sally Henderson. T. Home, Margaret Nicholson, Bimby Slabbert, Jeanette Slabbert, Lynne Hamilton, Fay Oxenham. Roy Buchanan, Richard Coomer, Nigel Cones, Derek Elliot, N. Gray, Fransie van Zyl, I. Walters, Derek Clunnie, K. Galloway, Barry Birkett.

NORTHERN TRANSVAAL

Katinka Germishuis, Jackie Ludik, A. van Heerden, Sonia Germishuis, E. Gildenhuys, L. Muller, S. Sterk, M. Haak, M. Jefferies, Suzette Jansen, I. Braak, A. Lion-Cachet, L. Visser, N. Smith, L. Parkin, C. Muloch, Gerhard Braak, J. de Wet, A. de Wet. A. Venter, W. Viljoen, P. Knox, D. Jackson, C. Lee, P. Nicholson, G. Opperman, E. T. van der Merwe, Emile van der Merwe, J. Oosthuizen, M. Tepper.

RHODESIA

L. Woodard, L. Smith, N. Duffield, M. McGraw, S. Watson, D. Grieg, Christine Meal, M. Hoyle, C. Moore, H. Hendry, M. Payne, Rita Klei, S. O'Dea, S. Barbour, L. Adriaanse, S. Bradley, M. Hughes, P. Mead, Don Lieberman, R. Lieberman, J. Emmerton, D. Farrington, N. Gardener, Rod Hamilton, A. Young, K. Borain, Rob Hatherly, John Keyter, P. Broster, N. Parrington, Kim Brant, P. Pretorius, Anders Christensen, P. Williams, K. Sheehan; E. Townsend, M. Stoke, Mike Ray.

 EASTERN TRANSVAAL

A. Caplan, E. Wessels, B. Haine, J. Griffiths, L. Retief, J. Henderson, A. Smith,  J. Wilter, Mike Semple, G Semple, R. Kam, T. Torley.

 NATAL

P. Hopkirk, J. Wentworth, K. Edmonds, P. Martin, G. Buck, A. Martin, L. Danne, K. Cochrane, N. Palmer, S. Barrell, Linda Clockie, Sue Dickie, J. Duncan, S. Foster-Greenwood, J. Gongrypp, S. Monoghan, W. Renard, A. Stretch, G. Vaughan, C. Wilkes, Paul Blackbeard, M. Botha, D. Buck, R. Cleaver, John Harker, T. Hobbs, B. Hook, Peter le Roux, R. McDowell, C. Murray, Gary Robertson, P. Steyn, Charles Quibell, Frank Waterman,

BORDER

Jonty Skinner, A. Raubenheimer, J. Harley, L. Beadon, J. Oberholzer, M. Drusincky, D. Hunt.

 ORANGE FREE STATE

E. Brand, R. de Klerk, M. de Zwart, M. Eager, Pietie Horn, Esme Oosthuizen, Ansie Reitsma, R. Thomson, Markus Erdman, David Gray, Simon Gray, Jannie Horn, C. Meyer, Eric Rosenberg, T. Stegman, J. Thompson, Eric van der Jagt, J. Vorster, J. Prinsloo, A. Ferreira.

WESTERN PROVINCE

Lee McGregor, Allen Gray, Peter Inglis, G. Cilliers, L. du Toit, A. Cameron-Strange, Irene van der Linde, Lynne Slade, M. Sterken, A. Firth, S. Steyn, J. Benjamin, Peter Storzner, C. Hugo-Hamman, Derek Yacht, K. Rumble, G. Fisher, E. Hugo-Hamman, Niel Duveen, A. Maguire, M. van Heerden, S. Duveen, R. Bluett, J. du Toit.

TRANSVAAL

M. Smit, T. Geerthuis, Jon Jon Park, George Jacobson, D. Webb, Roy Jacobson, J. Louw, M. Louw, Dean Price, Derek v.d. Jagt, A. Promnitz, C. Garrun, Mike Fairall, D. Coetzee, A. den Bakker, J. Rosenberg, Mike Cawood, Brett Davies, M. Herb, L. Gavin, B. Dallas, D. Rudnick, Ivor Gordon, A. Jacob, S. Jaffe, Ria van Zyl, Sue Duncan, Sandra Reeves, Anne Bradshaw, S, Strydom, C. Taylor, C. Lang, L. Daly, B.  Holsbeeke, D. Brink, M. Potgieter,P. Whillier, P. Turton, E. McPhail, K. Louw, J. Forbes, P. Parker, T Parker, D. Becker, W. Davis, M. van Dongen, C.  Davis, W. Anderson, O. Scamaton, S. Lamont, G. Thompson, G. Lawrie,
M. Rollnick, J. Sleigh, C. Parker, J. Mostert, G. v.d. Merwe, C. Goodman, J. Bowden, C. Andrews, I. Spoor, K. v.d. Walt, D. Caldwell, S. Barbour, C. Lane, M. Potgieter, C Bloom, M. Glatt.

 WESTERN TRANSVAAL

 A. Gordon-Davis, T. Stock, E. Richter, G. Botha, H. van Wyk, H. Jolley, G. Botha.

GRIQUALAND WEST

A. Levine, A. Els, G. Gaff ley, A. Niddrie, G. Drury, P. du Toit, P. Myburgh, F. Myburgh, D. v.d. Walt, D. Minaar, J. Ward, S. Bornman.

SOUTH-WEST AFRICA

F. Kotze, G. Berisford, D. Unser, L. Augustine, P. v.d. Merwe.

More in this category: « 1971 Cape Town 1973 Bulawayo »

            NEW CONTENT

UA-55917683-1