SA Primary Schools - Bloemfontein 1970

Results of the third SA Primary Schools swimming championships at Bloemfontein in 1970. 

The final points score was Transvaal 213; Natal 210; Western Province 194; Orange Free State 118; Eastern Province 71; Border 43; Griqualand West 33; Eastern and Western Transvaal both 28. Swimmers were limited to two events, and each province only one competitor per event. Four swimmers achieved two wins - Jannie Horn, Bube Arndt of the Orange Free State, Esme Oosthuizen from Transvaal and Susan Scott of Western Province. 


Boys
8 and under 
50 free T. Orsmond (GW) S de Jager (NTvl) M. Katz (Tvl) 
50 back H. Parrymore (Tvl) S. de Jager (Natal) M. Abrahams (GW)

10 and under
50 free B. Arndt (OVS) Graham Perlman (Natal) D. Opperman (EP) 
50 back B. Arndt (OVS) S. Smith (EP) D. Mc Ewan (Tvl) 
50 breast D. du Toit (WP) Wayne Ridden (Natal) S. Kingsley (Tvl)
50 fly Graham Perlman (Natal) Greg Price (Tvl) F. Clark-Brown (WP)
200 free relay Natal Transvaal Eastern Province
200 medley relay Natal Transvaal Western Province

12 and under
50 free Kevin Robertson (Natal) Dean Price(Tvl) T. Strydom (GW)
50 back  E. Schoombie (OVS)   Dean Price (Tvl)   Kevin Robertson (Natal)
50 breast    T. van der Walt (Tvl) K. Kirsten (ETvl)   Andre Kotze (EP)
50 fly   M. Smith (Tvl)   M. Lillelund (Natal)   S. Horwitz (GW) 
200 free relay Transvaal   Natal   Western Province
200 medley relay   Transvaal   Natal    Western Province

14 and under
100 free   Peter le Roux (Natal)   K. Perry (WP)  J. Willemse (OVS) 
100 back   Jannie Horn (OVS)    G. Clark (WP)   S. Welsch (GW) 
100 breast   A. Lang (WP)  Peter le Roux (Natal)  B. West (EP) 
100 fly  Jannie Horn (OVS)   K. Perry (WP)   Brett Davies (Tvl)
200 free relay  Natal   Transvaal   Western Province
200 medley relay OVS   Western Province   Transvaal

Girls
8 under
50 free   Ester Haumann (OVS)   D. Stegmann (Tvl)   G. Lessing (Natal)
50 back  D. Stegmann (Tvl)   Ester Haumann (OVS)   S. Aspinall (GW)

10 and under
50 free   L. Hobbs (Natal)   C. Rudman (WTvl)   Bridget Watermeyer (WP)
50 back   Letchen Walden (WP) Brigid Keeley (ETvl) J. Smeeton (OVS)
50 breast   Bridget Watermeyer Carola van Dam (WTvl) R. Cilliers (OVS)
50 fly   Mary Lou Bailey (Natal) L. Prophet (WP) Jane Hamilton (EP)
200 free relay    Natal   Western Province   Transvaal
200 medley relay   Western Province  Natal   Eastern Transvaal

12 and under
50 free   Esme Oosthuizen (OVS) Linda Clokie (Natal) Estelle Richter (WTvl)
50 back   K. Louw (Tvl) M. Webster (WTvl) R. Goddard (GW)
50 breast   L. van der Linden (Natal) B. Anderson (OVS) R. Cloete (Tvl)
50 fly   Esme Oosthuizen (Bimpi Slabbert (EP) E. Richter (WTvl) 
 200 free relay   Transvaal   Natal   Western Province
200 medley relay   Transvaal   Natal   Western Province

14 and under
100 free   A. Hoekstra (WP) J. Mostert (Tvl) R. Steynberg (Natal)
100 back   S. Rishworth (EP) J. McKenzie (Natal) E. Stoft (GW)
100 breast   Susan Scott (WP) T. Reedt (GW) H. Kloppers (Natal) 
100 fly   Susan Scott (WP) P. Stubbs (Natal) P. Hoskyn (GW) 
200 medley relay Western Province Natal Transvaal

Diving
Boys
Under 10 G. Thompson (Tvl) D. Nicholson (WP) D. McKercher (OVS)
under 12 J. Caselboom (Tvl) A. Oxenham (WP) T. Strydom (GW) P. Nicholson (WP)
under 14 S.Regenbaum (Tvl) A. van der Merwe (OVS) B. Adnams (EP) M. Lipsitz (WP) R. Cilliers (GW)

Girls
Under 10 B. Chalmers (Natal) K. Richter (OVS) W. Strydom (GW) M. Mercorio (WP) E. McDonald (Tvl)
undet 12 J. McKenzie (WP) M. Lamont (Tvl) K. Wensley (Natal) C. Finlay(WP) 
Under 14 N. van der Merwe (OVS) R. Lennett (WP) J. Meyer (Tvl) T. Lindridge (EP) A. Reitz (Border)

 


 

 

 
More in this category: « Owen Kuiper 1971 Test vs Rhodesia »

            NEW CONTENT